Okul-Öğrenme Sorunları

Her çocuğun ilgisi, merakı farklı olduğu gibi öğrenme biçimleri de farklılık göstermektedir. Okul çağının başlamasıyla birlikte hem ailenin hem de okulun baskısı ile çocuklarda okula gitmek istememe, ders çalışmama, ödevlerini yapmakta zorluk çekme, sınıfta dikkatini verememe, sınavlardan düşük not alma, sosyal alanda yetersizlik gibi durum ve davranışlar ortaya çıkabilmektedir.
Akademik alanda başarılı ancak sosyal-duygusal alanda zorlanan çocuklar ilerleyen yaşlarda okul başarısında da zorluklar yaşayabilir. Okul ve öğrenme sorunları danışmanlığı bu sorunların üstesinden gelmeyi, çocukların hem akademik hem sosyal becerilerini desteklemeyi gerektirir.
Bu sorunlar ile başa çıkmak veya önlem almak için ilk olarak çocukların güçlü alanlarının tespit edilmesi gerekmektedir. Okul ve öğrenme sorunları nedeniyle yapılan psikoterapi süreci, çocuğun sosyal beceri alanlarını geliştirmek, güçlü alanlarını nasıl kullanabileceğini öğretmek ve gelişmesi istenen alanların nasıl desteklenebileceği hakkında hem çocuklara hem de ailelere bilgi vermeyi içerir.