Depresyon

Depresyon, duygusal ve bedensel belirtilerle kendini gösteren ciddi ancak tedavi edilebilen bir ruhsal sorundur. Depresyonun tek bir nedeni bulunmamaktadır. Genetik, biyolojik, çevresel ve psikolojik birçok faktörün etkileşimi sonucunda ortaya çıkabilmektedir.
Depresyon iki temel belirti ile kendini belli eder. Bunlar; kişinin kendini devamlı olarak üzgün ve boşlukta hissetmesi ve eskiden zevk aldığı etkinliklere karşı belirgin ilgi kaybı olmasıdır. Duygusal olarak çöken kişi, karamsarlaşmaya ve olumsuz düşüncelerle meşgul olmaya başlar. Kişide gün boyu süren depresif duygu durumunun yanı sıra eskiden zevk aldığı etkinliklere istek kaybı, ağlama, uykusuzluk ya da aşırı uyku hali, enerji kaybı, odaklanamama, devamlı yorgunluk hissi, değersizlik ve suçluluk hissi, intihar düşünceleri, kendine zarar verme gibi davranış ve düşünceler oluşur.
Depresyon tedavi edilebilen bir ruhsal durumdur. Psikoterapi ise depresyon tedavisinin önemli bir parçasıdır. Tedavinin verimliliği, erken tespit ve düzenli aralıklarla takibinin sağlanması ile gerçekleşir.