Cinsel Sorunlar

Cinsel sağlık, toplumu en çok ilgilendiren konulardan biridir. Cinsel sağlığın bozulması sadece fiziksel sağlığın bozulması ile sonuçlanmaz. Gerek kadın, gerek erkekte ruhsal sağlığın, aile mutluluğunun bozulması da söz konusudur.
Cinsel sorunları tek bir nedene bağlamak ve zihinsel olarak o nedene takılı kalarak çözümsüz kılarız. Genel olarak cinsel sorunlarımız çocukluk döneminde çevremizin oluşturduğu ilişki kalıpları ve yaşantımızdan kaynaklanır. Cinsel alanda yaşanan problemler özünde bir “ilişki” sorunudur. Bu nedenle kişinin kendisini tanıması ve anlaması kadar bakış açısını da geliştirerek yeni bir anlayış getirmesi sağlanır. Çünkü kişilerin hem beden sağlığı hem ruhsal sağlığı cinsel yaşamlarına da bağlıdır.
Cinsel terapi, bireylerin ve çiftlerin daha sağlıklı ve doyum alacakları bir cinsel yaşama kavuşması için kullanılan etkili bir terapi modelidir. Cinsel işlev bozukluklarından dolayı bozulan ruhsal dengeyi sağlamak cinsel terapinin temel amaçlarından biridir. Bu alanda sorun yaşayan kişilere yeniden cinsel eğitim vermek, iletişimi arttırarak düşünce ve duygu alışverişi kurmak, bireylerin ve çiftlerin kendilerini tanımalarını sağlayarak uyumu arttırmak, cinsel çatışmaları ortadan kaldırmak, bu çatışmalardan kaynaklanan kaygı ve gerginlikleri azaltmak, çiftler ve bireyler arasındaki ilişkileri iyileştirip olgunlaştırmak da terapinin diğer amaçlarından bazılarıdır.