Bebek Danışmanlığı

DANIŞMANLIK
Bebek
Danışmanlığı

Anne-bebek ilişkisi; hayatın en başında kurulan ve daha sonraki dönemlerde belirleyici rolü olan ilk ilişki...
 
Doğumdan sonra başlayan bu süreci iyi geçirebilmek, bebeğin ihtiyaçlarını anlayabilmek ve bu ihtiyaçlara cevap verebilmek her annenin isteğidir. Anne-bebek arasındaki bu uyumu yakalamak bazen kısa bir sürede gerçekleşir; bebek dış dünyanın koşullarına yavaş yavaş alışır, annenin de yardımıyla kendi iç dünyasıyla-dış dünya arasında bir denge kurar; yani acıktığı zaman doyurulur, ağladığı zaman sakinleştirilir vb. Bazen de bu dengeyi yakalamak hem anne hem bebek için kolay olmaz. Her bebeğin dünyaya geldiği andan itibaren bireysel özellikleri (huy,mizaç) kendini gösterir, hatta bu bireysel özelliklerden bazıları hamilelik döneminde de anne tarafından hissedilebilir-çok hareketli olması gibi... Bireysel özellikler, temel hedef olan uyumlu bir anne-bebek ilişkisine geçişi zorladığında, psikolojik destek hem annenin hem bebeğin işini kolaylaştırır.
 
Bebeğin zihinsel ve psikolojik gelişiminin önemli bir kısmının 0-3 yaş arasında tamamladığı göz önünde bulundurulduğunda, yaşamın ilk birkaç yılının ilişkisel boyutta çok değerli yıllar olduğu ortadadır. Bu  nedenle bu yılları güvenli ve tatmin edici bir ilişki içinde geçirmek hem bebek hem de anne için önemli bir zenginliktir.
 
Bu süreçte ne zaman bir uzman desteği istenebilir?
 
İlk 1 yıl içinde güvenilir bir ilişkinin oluşması, bebeğin beslenmesinin ve uykusunun düzene girmesi, rutin bir düzenin oluşması, özellikle bebeğin mizaç özelliklerinin ve ihtiyaçlarının anlaşılması anne ve bebeği çok rahatlatır ve daha sonraki yıllardaki gelişim için sağlam bir temel hazırlar. Bu ihtiyaçlar göz önünde tutulduğunda, destek alınabilecek anlar şunlar olabilir;
 
- Beslenme; emzirme, emzirmeyi sonlandırma, katı gıdaya geçişte sıkıntılar, yemeyi reddetme vb.
 
- Uyku Düzeni; uyuma ve uyanma düzeni, gece uyanmalar, uykuya geçişte direnme, vb.
 
- İletişim; bebeğin yapısal özellikleri, dış uyaranlara verdiği tepkiler, dokunma, sallanma, kucaklama, konuşmaya verdiği tepkiler, tüm bu tepkilerin anne ve baba tarafından iyi anlaşılıp, bebeğin ihtiyacına uygun davranışlar gösterilmesi gibi...
 
Bir yaş itibariyle yürüme, konuşmaya başlama gibi çok önemli gelişim taşları ardı ardına geçilmeye başlanır. Bu dönemde özellikle yürümenin gerçekleşmesiyle beraber bağımsızlık isteği ve sınırları test etme gündeme gelir ve bu ihtiyaç çoğunlukla 2-3 yaş arasında tepe noktasına ulaşır. Öfke nöbetleri, ısrarcılık, anne babanın sınırlarını test etmek ve kendi sınırlarını oluşturmanın temel gündem olduğu bu dönemde de anne ve babaların uzman desteğine ihtiyaçları olabilir. Bu dönemde ihtiyaç duyulduğunda alınacak destek, hem anne babaların "doğru davranış"ın ne olduğuyla ilgili endişelerini gidermeye yardımcı olacak, hem de çocuğun bu gelişimsel aşamaları anne babasının desteğiyle daha rahat geçirmesini sağlayacaktır.